Unimedic ingår licens- och distributionsavtal med Basilea i Norden

Regulatorisk

MedCaps dotterbolag Unimedic Pharma AB har ingått ett licens- och distributionsavtal med Basilea Pharmaceutica Ltd. om distribution av Basileas produkter i Sverige, Danmark, Norge och Finland.

Enligt avtalet får Unimedic en exklusiv licens att importera och kommersialisera isavuconazole och ceftobiprole. Båda produkterna är nya på den svenska marknaden. Basilea erhåller enligt avtalet en mindre ersättning i samband med avtalets tecknande samt en rörlig ersättning som är relaterad till framtida försäljning. Basilea kommer inneha marknadsföringstillståndet, medan Unimedic kommer att ansvara för kommersialiseringen och distributionen av isavuconazole och ceftobiprole.

Om Isavuconazole och Ceftobiprole

Isavuconazole är ett svampdödande medel som kan intas intravenös eller oralt.  Det används vid behandling av invasiv aspergillos och andra allvarliga invasiva svampinfektioner. Ceftobiprole är ett bredpektrum antibiotika för behandling av svåra grampositiva och gramnegativa bakterieinfektioner. För ytterligare information, vänligen se www.unimedic.se